Zamilujte si vlňáčky

24. 8. 2014
Vlňáčky jsou úžasná varianta svrchních kalhotek a vzhledem k tomu, že pečovat o ně stačí jen jednou za čas, nejsou zdaleka tak náročné na údržbu, jak si myslíte.
 
Jak se nenechat odradit?
Vůbec nejlepší je koupit si už vlňáčky předem připravené k použití. Díky tomu si nejdřív zamilujete, že je stačí jen dát vyvětrat a nemusejí se prát a pak už se jich nebudete chtít vzdát. Takové vlňáčky nabízí Edmé a můžeme je vřele doporučit - jsou krásné a skvěle sedí.
 
V čem je kouzlo vlňáčků?
Vlňáčky je třeba prát co nejméně.
Vlňáčky jsou zcela prodyšné, vlhkost z plenky z nich neustále může odcházet.
Vlňáčky jsou z přírodního materiálu.
Vlňáčky po použití stačí vyvětrat, téměř nenačichají.
 
Čeho se na nich vlastně bojíme?
Je potřeba je prát šetrně.
Dnes už naštěstí za nás pere pračka. Když se podíváte, nejspíš zjistíte, že i vy máte vlastně speciální program pro praní vlny. Ta zajistí, abyste při praní udržovali konstantní teplotu a použili vlažnou vodu a abyste je neždímali.
Praní je naopak třeba až když začnou provlhat, což bude nejdříve po 3 až 4 týdnech používání. Krásné, nemyslíte?
 
Pokud nemáte zázračnou pračku, není problém vlňáčky vyprat v ruce. Je potřeba k tomu použít vlažnou vodu a prát i máchat je ve vodě o stejné teplotě. Poté neždímat, jen z nich vymačkat vodu do ručníku. A pak můžete hned lanolinovat... O tom později.
 
V obou případech se pere v pracím prostředku na vlnu a nebo lze klidně použít obyčejný šampon.
 
Je potřeba je neznečistit stolicí.
Znečištění je opravdu lepší se vyhnout kvůli citlivosti vlňáčků na praní. Tento problém hravě vyřešíte, pokud pod ně budete používat kalhotové plenky, ale můžete samozřejmě zvolit i jiné spolehlivé pleny, kde máte vyzkoušeno, že nic nepustí ven (např. čtverce nebo vícevrstvé na vhodný sklad). Vlňáčky budou v bezpečí a s močí si hravě poradí.
 
Nové vlňáčky je třeba několikrát lanolinovat, aby dosáhli nepromokavosti.
To platí jak u kterých. My vám nabízíme mimo jiné již nalanolinované vlňáčky Edmé a už od začátku jsou to "držáci". Většina dalších značek nepropouští už po prvním nalanolinování. Zkuste jejich první použití raději přes den a uvidíte.
Určitě se tím ale nenechte odradit, i dvojí lanolinování není takový problém, když víte jak na to.
 
Vlňáčky mohou provlhat.
Máte je nalanolinované a i tak provlhají? Je třeba si pohlídat, aby nebyly dítěti těsné. Raději volte větší velikost.

Lalo.. lalino.. lanolinování!

Máme vypráno a jdeme konečně lanolinovat!
 
Připravíme si:
 
bezvodý lanolin (Adeps lanae, Cera lanae)
šampon (jemný dětský, kopřivový co nejobyčejnější, jakýkoli přírodní)
nádobu, do které ponoříme vlňáčky
lžičku
horkou vodu
a vyprané vlňáčky
 
Detektivní pátrání po lanolinu.
Pokud víte o lékárně, kde míchají ještě sami mastičky, máte vyhráno. Jinak musíte chodit a ptát se. Pozor, abyste si neodnesli něco jiného. Potřebujete jen a pouze čistý bezvodý lanolin. Dostanete ho v kelímku, do kterého se míchají mastičky. Latinsky se řekne Adeps lanae nebo Cera lanae a vyjde vás zhruba na 140 Kč za 100 g. Poznáte ho neomylně podle jeho vůně ala zmoklá ovce a podle barvy a konzistence podobné medu (to už zní lépe než ovce, že?).
Pro představu 100 g lanolinu vystačí opravdu na dlouhou dobu.
 
Pozor, abyste si neodnesli mastičku Purelan. Pro účely lanolinování je zbytečně drahá.
 
Pokud nepatříte mezi dobrodruhy, můžete si koupit dražší variantu na lanolinování - tzv. lanolinovou kůru. Funkce je stejná, použití o něco snazší.
 
Máme lanolin? Jdeme na to!

Postup při lanolinování

  • Do misky dejte čajovou lžičku lanolinu a zalijte ji trochou vroucí vody. Lanolin se rozpustí a na hladině se vytvoří mastná žlutá oka.
  • Stříkněte k tomu trošku šamponu a zamíchejte. Měla by okamžitě vzniknout mléčně bílá emulze. Pokud se nic neděje nebo je zakalení málo patrné, přidejte ještě trochu šamponu.
  • Pokud se dílo zdařilo, dolijte do směsi ještě asi tak litr studené vody.
  • Do misky ponořte vlňáčky obrácené naruby a pečlivě je promačkejte, aby celé nasákly. Lepší je lanolinovat suché vlňáčky, ale můžete vzít i právě vyprané.
  • Vlňáčky nechte v lázni alespoň 3 hodiny. Často se píše, že ideální je nechat je tam celou noc (a pro nás, které se dostaneme k jakékoli práci až večer, je to jediná možnost), ale rozhodně to není nutné. Vlňáčky už víc lanolinu nepojmou. Důležité je ale čas od času je promačkat, obrátit a zamíchat, aby se lanolin dostal na všechny části a do všech záhybů rovnoměrně.
  • Vlňáčky vyndejte z lázně, vymačkejte je a nelekejte se, že budou oslizlé a lepkavé. To je naprosto v pořádku. Přebytečnou vodu vymačkejte do ručníku. Rozhodně ale neždímejte kroucením! Vlňáčky nejsou ponožky, poničili byste vlnu :) No a takto „předsušené“ vlňáčky rozložte na sušák a obrňte se trpělivostí.
Vlňáčky schnou i několik dní. Buďte trpěliví a zkuste odolat pokušení dát je na topení, do sušičky nebo na slunce. Nic z toho vlně neprospívá.
I po uschnutí jsou vlňáčky někdy lepkavé lanolinem. Vůbec to nevadí a postupně se to „ošoupe“. Naopak, pokud lepkavé nejsou, nemusí to znamenat, že se operace nezdařila. Chce to prostě vyzkoušet v akci a vidět.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail